rg
Umów wizytę

Deep Plane Face Lifting (Lift Twarzy/Szyi)

najczęściej zadawane pytania

Wraz z wiekiem dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej twarzy i następującej po nim zwiotczeniu skóry i tkanki podskórnej prowadząc do pojawienia się zmarszczek, opadnięcia policzków, utraty owalnego kształtu twarzy oraz zatarcia linii żuchwy. Najskuteczniejszym zabiegiem odmładzającym twarz jest tzw. lift twarzy.

 

W swojej praktyce preferuje lift typu Deep Plane Face Lifting lub Extended Deep Plane Facelift gdyż w moim mniemaniu zapewnia on najbardziej spektakularne i długotrwałe efekty odmłodzenia twarzy i szyi. Istnieje jednak wiele innych rodzajów liftu twarzy jak na przykład:

  • Short Scar Facelift – zakłada on wykonanie podniesienia i napięcia tkanek twarzy z ograniczonego nacięcia (i wycięcia) skóry;
  • Plikacja SMAS – zakłada napięcie systemu mięśniowo-powięziowego twarzy (SMAS) poprzez jego sfałdowanie specjalnymi szwami;
  • SMASektomia (SMASectomy) – zakłada napięcie systemu mięśniowo-powięziowego twarzy (SMAS) poprzez jego ograniczone wycięcie.

 

Deep Plane Face Lifting stanowi rozwinięcie metod liftu twarzy stosowanych w przeszłości które zakładały jedynie napięcie skóry bez korekty głębszych struktur twarzy. Operacja zakłada wykonanie nacięć skóry schowanych w owłosionej skórze głowy oraz wzdłuż brzegów uszu a następnie uruchomienie powierzchownego systemu mięśniowo-powięziowego (SMAS) twarzy z uwolnieniem więzadeł zlokalizowanych w okolicy żuchwy i policzków (i szyi w tzw. metodzie Extended Deep Plane Facelift) przez co uzyskuje się napięcie i podciągnięcie twarzy, przywracając jej owalny kształt o ostrych konturach szyi i linii żuchwy z uniesionymi policzkami i skórą pozbawioną zmarszczek i zagłębień. Finalnym etapem zabiegu jest wycięcie nadmiaru wiotkiej skóry celem uzyskania jeszcze lepszego efektu wygładzenia powierzchni twarzy i szyi. Uzyskany efekt jest naturalny, bez efektu sztuczności charakterystycznego dla wypełniaczy czy iniekcji botoksem.

W swojej praktyce lift twarzy łączę z przeszczepem tkanki tłuszczowej pacjenta do twarzy, celem odtworzenia przedziałów tłuszczowych, których zanik następujący z wiekiem, zapoczątkowuje zmiany starcze twarzy.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od stanu anatomicznego twarzy oraz ewentualnego łączenia kilku procedur trwa od 4 do nawet 6 godzin.

Lift twarzy odmładza środkowe i dolne piętro twarzy. Jeśli istnieje potrzeba, podczas jednej operacji można wykonać inne procedury mające na celu odmłodzenie innych okolic twarzy. Najczęściej łączone procedury to:

Lipofilling twarzy – Praktycznie zawsze Deep Plane Face Lifting staram się łączyć z przeszczepem tkanki tłuszczowej aby zapewnić kompleksową rejuwenacje twarzy cechującą się naturalnym jej wyglądem;

  • Lift i/lub liposukcja szyi;
  • Lip lift – Zakłada zwiększenie wysokości czerwieni wargi górnej poprzez wycięcie fragmentu skóry i ukryciem blizny w podstawie nosa;
  • Plastyka powiek górnych i dolnych;
  • Lift brwi;
  • Wszczepienie implantu bródki.

Jak nazwa wskazuje, lift ten dotyczy tylko obszaru szyi i wskazany jest u osób z względnie napiętą skórą linii żuchwy ale z nadmiarem tkanki tłuszczowej okolicy podbródkowej I niewyraźnym jej przejściem w kontur szyi (tzw. indycza szyja albo podwójny podbródek). Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w okolicy podbródkowej przez które wykonuje wycięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z centralnej części szyi oraz napięcia okolicznych mięśni. Efektem zabiegu jest wyostrzenie konturów podbródka z wyraźnym ostrym przejściem do szyi. W przypadku znacznego nadmiaru tkanki tłuszczowej okolicy szyi i podbródka wykonać można podczas tej samej operacji zabieg liposukcji.

Zabiegi te nie powinny być wykonywane u osób z obciążeniami medycznymi stanowiącymi przeciwwskazania do zabiegu w znieczuleniu ogólny, osób palących wyroby tytoniowe (konieczne jest przerwanie palenia na minimum 6 tygodni przed operacją), przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, kobiet ciężarnych i karmiących piersią a także osób z aktywnym procesem infekcyjnym lub zapalnym (w tym skóry twarzy).

Inną istotną grupą osób u których nie powinno się rozważać wykonanie liftu twarzy (Deep Plane Face Lift) są osoby o nierealistycznych oczekiwaniach odnośnie wyniku zabiegu oraz osoby młode bez ewidentnych wskazań do tak złożonego zabiegu. Osoby z wykonanym liftem twarzy w młodym wieku mogą wymagać przeprowadzenia ponownego, wtórnego liftu twarzy w przyszłości.

Nie istnieje ściśle określony wiek w którym najlepiej jest wykonać lift twarzy. Wskazania do tego zabiegu warunkowane są przez stan twarzy a nie wiek sam w sobie. Zwykle przyjmuje się, że zabieg ten powinien być rozważany po 55-60 roku życia gdy objawy twarzy związane z wiekiem są ewidentne. Natomiast niekiedy, na skutek skłonności osobniczych czy chorób współistniejących stan miejscowy twarzy może ulec znaczącej poprawie na skutek liftu, już przed 50 rokiem życia.

Nie ma granicy wiekowej dla tego rodzaju zabiegów. Ich wykonanie może mieć miejsce w każdym wieku, nawet tym uznawanym za zaawansowany, jeżeli motywacja pacjenta i jego stan zdrowia na to pozwala.

 

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie gdyż nie można tego przewidzieć. Zależy to bowiem od bardzo wielu czynników takich jak uwarunkowania genetyczne, aktywność fizyczna i styl życia, wahania wagi ciała czy nadmierna ekspozycja na słońce. W większości przypadków, wyniki zabiegu są długotrwałe i utrzymują się do bardzo zaawansowanego wieku. Uważa się, że lift może odmłodzić twarz nawet o 10-15 lat. Pamiętać jednak należy, że o ile chirurgia plastyczna może cofnąć wskazówki zegara biologicznego twarzy, o tyle nie może ich zatrzymać.

Każdy zabieg operacyjny wiąże się z powstaniem blizn. W przypadku liftu twarzy są one schowane wzdłuż konturów uszu oraz w owłosionej skórze głowy co czyni je niemalże niewidocznymi u znakomitej większości pacjentów.
W przypadku liftu twarzy blizna skórna ukryta jest pod bródką w okolicy podbródkowej.
Stosowanie się do pooperacyjnych zaleceń dotyczących pielęgnacji blizny pozwala na skrócenie czasu dojrzewania blizny aby finalnie miała płaską powierzchnię w kolorze otaczającej skóry.

 

Moja osobista opinia, oraz wnioski wielu prac naukowych, wyraźnie wskazują, że efekt uzyskany „podciągnięciem nićmi” (thread lifting) nie jest długotrwały i może zaniknąć nawet już po kilku miesiącach. Dodatkowo nici utrudniają wykonanie liftu w przyszłości przez zaburzenie warstw anatomicznych twarzy. Tak więc osoby poszukujące przewidywalnego oraz trwałego efektu i odmłodzenia twarzy, powinny rozważyć zabieg liftu twarzy i/lub szyi.

Po zabiegu zakładana jest specjalna maska minimalizująca obrzęk i wspomagająca obkurczenie skóry. Niekiedy przez 1-3 doby stosowane są małe dreny odprowadzające płyn z głębszych warstw twarzy. Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Wypis z reguły następuje następnego dnia.
Pooperacyjne dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie i mogą być traktowane lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Główną przyczyną dyskomfortu jest opuchlizna. Niekiedy przez pewien czas utrzymuje się również osłabienie czucia skóry twarzy.
Okres rekonwalescencji trwa zwykle 10-14 dni. Trzeba mieć jednak na uwadze, że u niektórych osób z pewnymi obciążeniami czy predyspozycjami, może utrzymywać się długo opuchlizna i zasinienie skóry twarzy. Finalny wynik wymaga ustąpienia obrzęku oraz obkurczenia tkanek. Przyjmuje się, że wynik zbliżony do ostatecznego, uzyskuje się zwykle w 3-4 miesiącu po operacji.
Szwy skórne zdejmowane są z reguły podczas 2 wizyt w 7 i 14 dobie po zabiegu.

Powrót do aktywności zawodowej i sportowej następuje z reguły po 4-6 tygodniach. Przez okres minimum 3 miesięcy unikać należy sportów kontaktowych i wszelkich innych aktywności obarczonych ryzykiem urazu twarzy.

Ryzyko wystąpienia powikłań obarcza każdy zabieg operacyjny i żaden chirurg nie jest w stanie obiecać, że sytuacja taka nie będzie mieć miejsca. Statystycznie najczęściej wystepującym powikłaniej po lifcie twarzy jest długotrwałe gromadzenie się płynu limfatycznego (tzw. Seroma) oraz krwiak. Na to drugie powikłanie narażeni są szczególnie pacjenci z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Powikłaniem rzadkim ale typowym dla zabiegów liftu twarzy czy szyi jest tymczasowe lub trwałe uszkodzenie nerwów czuciowych lub ruchowych twarzy. U pewnych osób, zwłaszcza tych palących wyroby tytoniowe niekiedy może dojsć do martwicy skóry, zakażenia czy przedłużonego gojenia ran pooperacyjnych. Dlatego też decyzja o przeprowadzeniu zabiegu nie może zostać podjęta pochopnie.

All rights reserved © 2024 | Piotr Pietruski