rg
Umów wizytę

Korekta małżowin usznych

Bardzo wiele osób jest niezadowolonych z wyglądu swoich uszu. W większości przypadków powodem jest nadmierne odstawanie małżowin usznych. Rzadziej przyczynę niezadowolenia stanowi zbyt duży rozmiar bądź deformacja kształtu. Korekcie tych wad służy zabieg otoplastyki.

najczęściej zadawane pytania

Otoplastyka jest pojęciem bardzo szerokim, zawierającym w sobie wiele technik chirurgicznych. Metoda operacyjna powinna być dopasowana do przyczyny zniekształcenia małżowiny usznej. Korekta może więc obejmować m.in. wykształcenie fałdu grobelki, resekcję fragmentu chrząstki czy założenie specjalnych szwów ściągających małżowinę.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W szczególnych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie operacji w znieczuleniu dożylnych podczas którego pacjent śpi podczas całej procedury.

Tylko poprzez prawidłową identyfikację istoty problemu możliwe jest uzyskanie zadowalających rezultatów. Dlatego też kluczową rolę w wyborze najlepszej metody leczenia odgrywa badanie fizykalne uszu a także zapoznanie się z oczekiwaniami pacjenta. Istotna jest także kompleksowa analiza twarzy pozwalająca na ustalenie odpowiednich proporcji docelowej małżowiny usznej. Podczas konsultacji szczegółowo omawiam z pacjentem dostępne opcje postępowania oraz spodziewane rezultaty. Zawsze dążę do zapewnienia naturalnego wyglądu operowanych uszu.

Otoplastyka może zostać wykonana zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Uważa się, że zabieg na małżowinie usznej o osoby po 5 roku życia nie prowadzi do zaburzenia rozwoju ucha. Z reguły operacja przeprowadzana jest pomiędzy 8 a 14 rokiem życia, kiedy to chrząstka jest elastyczna i podatna na modelowanie. Wczesne skorygowanie zniekształcenia zapobiega też wykształceniu kompleksów wobec własnego wyglądu.

W swojej praktyce klinicznej przeprowadzam korekcję uszu u osób dorosłych jak również u dzieci. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku pacjentów dziecięcych nie wykonuję zabiegu wyłącznie na prośbę rodziców. Zgodnie powszechnie przyjętymi standardami kwalifikację do zabiegu warunkuję zdaniem i chęcią poddania się korekcie małego pacjenta.

Po operacji zakładana jest opaska której celem jest zabezpieczenie opatrunku oraz ochrona uszu przed urazem. Powinna być ona noszona bez przerwy do czasu usunięcia szwów (z reguły w 14 dobie pooperacyjnej). Następnie zaleca się jej stosowanie na noc przez okres 3-4 tygodni.

Pacjent po zabiegu pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. W przypadku braku przeciwskazań, wypisywany jest z kliniki z zaleceniami pooperacyjnymi w dniu zabiegu.

Pooperacyjne dolegliwości bólowe utrzymują się przez kilka dni podczas których należy przyjmować zalecone leki przeciwbólowe oraz stosować zimne okłady.

Powrót do pracy czy szkoły możliwy jest już po 7 dniach od zabiegu. Aktywność sportową typu cardio zaleca się rozpocząć po upływie co najmniej 2 tygodni. Przez okres minimum 6 tygodni należy unikać wszelkich sportów kontaktowych obarczonych ryzykiem urazu operowanych małżowin.

Każde nacięcie skóry u człowieka wiąże się z powstaniem blizny. W przypadku otoplastyki stosuję dostęp zamałżowinowy dzięki któremu powstała blizna jest umiejscowiona za uchem co czyni ją niewidoczną.

Istnieje taka możliwość aczkolwiek są to przypadki bardzo rzadkie. U zdecydowanej większości pacjentów osiągnięty rezultat operacji ma charakter stały. Nawrót odstawania wynika najczęściej z poluzowania założonego szwu we wczesnym okresie pooperacyjnym. Zabieg rewizyjny z ponownym założeniem szwów przywraca zamierzony wygląd małżowiny usznej.

All rights reserved © 2019 | Piotr Pietruski