rg
Umów wizytę

Abdominoplastyka

Przebyta ciąża, otyłość bądź znaczna redukcja masy ciała – wszystkie wymienione czynniki mogą być przyczyną obwisłego fałdu brzucha. Zabieg plastyki powłok brzucha, zwany abdominoplastyką, umożliwia pozbycie się nadmiaru wiotkiej skóry z jednoczesną korektą napięcia powięzi mięśni prostych. W efekcie uzyskuje się płaski i jędrny brzuch z podkreśloną linią talii.

najczęściej zadawane pytania

Zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej podbrzusza. Często w ramach zabiegu wykonuje się dodatkowo plastykę pochewek mięśni prostych brzucha w celu korekty ich rozstępu. Blizna pooperacyjna ukryta jest w dolnej części brzucha, poniżej linii bielizny. Operacja, z racji swojej rozległości, wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg liposukcji umożliwia jedynie usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej przez co nie rozwiązuje problemu nadmiaru wiotkiej skóry. Co więcej, może go pogłębić. Abdominoplastyka natomiast pozwala na usunięcie zarówno fałdu skórnego jak i tkanki tłuszczowej. Liposukcja często stanowi metodę uzupełniającą, stosowaną do wymodelowania okolicy nadbrzusza i bioder.

Abdominoplastyka jest rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu obwisłego fałdu brzusznego bądź rozstępu mięśni prostych. Kwalifikacja do zabiegu dokonywana jest podczas wizyty konsultacyjnej. Na podstawie badania fizykalnego oraz oczekiwań samego pacjenta, omawiam szczegółowo dostępne opcje leczenia a także spodziewane rezultaty. Pamiętać należy, że zarówno abdominoplastyka jak i liposukcja są metodami modelowania sylwetki brzucha a nie sposobem na szybkie odchudzenie.

Przebyty zabieg abdominoplastyki nie jest przeciwskazaniem dla kolejnej ciąży. Pamiętać jednak należy, że kolejna ciąża może doprowadzić do nawrotu rozstępu mięśni brzucha oraz odtworzenia się fałdu skórnego. Należy mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji odnośnie czasu poddania się zabiegowi. Mamy powinny również mieć na względzie zakaz dźwigania ciężkich obiektów (oraz dzieci) przez okres minimum 6 tygodni po zabiegu.

Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Wypis z kliniki z reguły następuje w pierwszej bądź drugiej dobie pooperacyjnej. Przez kilka dni po operacji wymagane jest utrzymanie zgiętej pozycji ciała. Przez okres minimum 6 tygodni stosować należy specjalny gorset modelujący sylwetkę brzucha.

Dolegliwości bólowe operowanej okolicy utrzymują się przez kilka dni podczas których należy stosować zalecone leki przeciwbólowe. Konieczne jest również stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej we wczesnym okresie pooperacyjnym.

Zaleca się zaniechanie aktywności sportowej na okres 8 tygodni a następnie stopniowy powrót do niej. Pozwala to na minimalizację napięcia działającego na bliznę pooperacyjną dzięki czemu uzyskuję się jej estetyczny wygląd oraz obniża się ryzyko nawrotu rozstępu mięśni brzucha.

Okres po upływie którego można powrócić do aktywności zawodowej jest uzależniony od jej charakteru. Dla typowej pracy biurowej wynosi on około 3 tygodnie. W przypadku wykonywania znacznej pracy fizycznej zaleca się jej zaniechanie na okres przy najmniej 6-8 tygodni.

Blizna po zabiegu abdominoplastyki jest zlokalizowana w dolnej części podbrzusza, poniżej linii bielizny. Zastosowanie się do pooperacyjnych zaleceń odnośnie pielęgnacji blizny sprawia, że posiada ona estetyczny wygląd.

All rights reserved © 2019 | Piotr Pietruski