O czy wraz z nosem stanowią kluczowy obszar atencji podczas obserwacji twarzy. Dlatego też wygląd powiek bardzo silnie warunkuje postrzeganie estetyki twarzy. Niestety są one bardzo podatne na niekorzystny wpływ procesu starzenia. Wraz z wiekiem skóra ulega zwiotczeniu. W przypadku powieki górnej, prowadzi to do powstawania fałdu skórnego mogącego nawet ograniczać pole widzenia. Dochodzi również do wytworzenia się przepuklin tłuszczowych nadających powiekom „zmęczony” wygląd. Zmiany w obrębie powieki dolnej sprawiają, że widoczne staje się jej przejście w policzek. Dodatkowo pojawiają się liczne zmarszczki i bruzdy, w tym tak zwana dolina łez.
Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek, oferuje spektakularną wręcz poprawę wyglądu powiek a przez to przywrócenie młodzieńczego wyglądu środkowego piętra twarzy.
Zabieg zakłada usunięcie nadmiaru skóry powieki górnej. Niekiedy zachodzi również konieczność resekcji fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz uwypuklającej się tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg zakłada usunięcie nadmiaru skóry oraz przemieszczenie tkanki tłuszczowej powieki dolnej. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępu przeskórnego lub przezpojówkowego.
W celu osiągnięcia dobrego rezultatu leczenia konieczny jest dobór odpowiedniej techniki operacyjnej. Wymaga to indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Tylko przeprowadzenie szczegółowego badania fizykalnego obejmującego nie tylko powieki ale i całą twarz umożliwia zaplanowanie planu leczenia dopasowanego do indywidualnego przypadku klinicznego.
Operacja plastyki powiek często łączona jest z innymi zabiegami w celu uzyskania jak najlepszego efektu odmłodzenia twarzy. Przykład stanowi przeszczep własnej tkanki tłuszczowej połączony z plastyką powiek dolnych. Podczas wizyty konsultacyjnej dokonuję wnikliwej analizy twarzy i w oparciu o oczekiwania pacjenta przedstawiam możliwe opcje terapeutyczne.
W przypadku przeprowadzenia operacji w znieczuleniu miejscowym pacjent jest wypisywany z kliniki w dniu zabiegu. Natomiast w przypadku znieczulenia ogólnego wypis następuje następnego dnia.
Pooperacyjne dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie i mogą być traktowane lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. We wczesnym okresie pooperacyjnym (1-2 tygodnie) utrzymuje się obrzęk operowanej okolicy.
Wskazane jest ograniczenie nadmiernego spędzania czasu przy komputerze, telewizorze czy książce przez pierwsze kilka dni po operacji. Powrót do aktywności zawodowej jak i sportowej możliwy jest nawet po kilku dniach po zabiegu lecz zaleca się by nastąpił on po ustąpieniu obrzęków powiek.
Powieki uważane są za okolicę przywilejowaną pod względem estetyki zagojonych ran. Po pewnym czasie blizny pooperacyjne skóry powiek są niemalże niewidoczne.