rg
Umów wizytę

Redukcja piersi

Przerost piersi dla wielu kobiet stanowi nie tylko problem natury estetycznej lecz także funkcjonalnej. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa z przewlekłym zespołem bólowym szyi, ramion oraz pleców, nawracające podrażnienia i infekcje grzybicze skóry oraz krępowanie ruchów to główne problemy z którymi zmagają się na co dzień pacjentki z przerośniętym gruczołem piersiowym. Za główne przyczyny uważa się zaburzenia hormonalne, otyłość oraz czynniki genetyczne. Jedynym skutecznym leczeniem jest zabieg redukcji piersi.

najczęściej zadawane pytania

Zabieg ma na celu zmniejszenie i wymodelowanie piersi. Istnieje wiele technik operacyjnych. Jednakże każda z nich zakłada wycięcie nadmiaru skóry i fragmentu gruczołu oraz zmniejszenie i przemieszczenie kompleksu brodawka-otoczka ku górze. W przypadku bardzo dużego opadnięcia piersi konieczne staje się przeniesienie kompleksu brodawka-otoczka w formie przeszczepu, co prowadzi do osłabienia bądź zniesienia czucia w jej obrębie. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Wykonanie zabiegu wskazane jest u kobiet o dużych piersiach, szczególnie w przypadkach współistnienia przewlekłego bólu szyi, pleców i ramion a także nawracających podrażnień skóry fałdu podpiersiowego.

Podczas wizyty konsultacyjnej wykonuję szczegółowe badanie fizykalne, uwzględniające stopień nadmiaru skóry, jej wiotkość, pozycję i rozmiar kompleksu brodawka-otoczka czy objętość gruczołu piersiowego. Na podstawie wyników badania oraz zapoznaniu się z oczekiwaniami i preferencjami pacjentki, przedstawiam dostępne opcje postępowania oraz spodziewane rezultaty leczenia. Przy planowaniu docelowego rozmiaru piersi należy uwzględnić potrzebę zachowania odpowiednich proporcji ciała.

Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Wypis z kliniki z reguły ma miejsce następnego dnia. Pooperacyjne dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie i utrzymują się przez kilka dni. W tym okresie wskazane jest przyjmowanie zaleconych leków przeciwbólowych.

Przez kilka tygodni utrzymywać się może obrzęk i tkliwość operowanej okolicy. Konieczne jest noszenie elastycznego biustonosza przez okres co najmniej 6 tygodni.

Powrót do pracy może nastąpić nie wcześniej niż po 2 tygodniach od operacji. Powrót do aktywności sportowej powinien następować stopniowo. Zaleca się co najmniej 6 tygodniową przerwę od ćwiczeń typu cardio. Ćwiczenia o dużej intensywności, szczególnie z obciążeniami, powinny być rozpoczęte nie wcześniej niż po 3 miesiącach.

Kształt i rozmiar blizny skórnej zależy od zastosowanej metody operacyjnej. Blizna pooperacyjna może być zlokalizowana jedynie wokół otoczki, bądź rozciągać się pionowo w dół i obejmować bądź nie fałd podpiersiowy. Stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych odnośnie pielęgnacji blizny, pozwala jej z czasem nadać zadowalający, estetyczny wygląd.

Zmiana wyglądu piersi jest zauważalna już po operacji, jednak ze względu na utrzymujący się obrzęk oraz proces gojenia, finalny rezultat uzyskuje się po kilkunastu tygodniach od zabiegu. Efekt operacji jest długotrwały, aczkolwiek nie eliminuje on wpływu procesu starzenia, wahań wagi, ciąży oraz zmian hormonalnych na wygląd piersi.

Przebycie redukcji piersi nie jest przeciwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę. W większości przypadków możliwe jest również karmienie piersią. Wyjątek stanowi konieczność przeniesienia kompleksu brodawka-otoczka w postaci przeszczepu. Decydując się na zabieg należy mieć na uwadze, że ciąża jak i karmienie mogą doprowadzić do zmiany wyglądu, w tym opadnięcia, piersi. Dlatego też, wskazane jest by kobieta rozważyła wykonanie redukcji biustu po ostatecznym poszerzeniu rodziny. W przeciwnym razie może zajść konieczność ponownego przeprowadzenia zabiegu.

All rights reserved © 2024 | Piotr Pietruski