rg
Umów wizytę

Podniesienie piersi

Wraz z upływem lat, czynniki takie jak ciąża i karmienie piersią, wahania masy ciała, zaburzenia hormonalne czy procesy starzenia, prowadzą do zmniejszenia elastyczności skóry, osłabienia struktur podporowych oraz częściowego zaniku gruczołu piersiowego. Efektem tych przemian jest opadnięty, wiotki biust będący często powodem niskiej samooceny i nieakceptacji własnego ciała.

Mastopeksja, czyli zabieg podniesienia i wymodelowania opadniętych piersi, pozwala na uzyskanie sterczącego, kształtnego i jędrnego biustu. Procedura ta bardzo często łączona jest ze zmniejszeniem otoczki oraz przywróceniem objętości piersi przy pomocy implantów.

najczęściej zadawane pytania

Mastopeksja zakłada wycięcie nadmiaru skóry z ewentualnym zmniejszeniem wymiarów otoczki, plastykę oraz podniesienie gruczołu piersiowego. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg może też być połączony z augmentacją biustu przy użyciu implantów bądź przeszczepu tkanki tłuszczowej. Połączenie to jest stosowane w przypadku dużego opadania z jednoczesnym zanikiem gruczołu piersiowego. Zastosowanie implantów zapewnia długotrwały efekt pełnej piersi a także modeluje kształt biustu.

Mastopeksja skierowana jest dla kobiet chcących skorygować opadanie piersi a jednocześnie poprawić ich jędrność i kształt. Podczas wizyty konsultacyjnej wykonuję szczegółowe badanie fizykalne, uwzględniające stopień nadmiaru skóry, jej wiotkość, pozycję i wielkość kompleksów brodawka-otoczka czy objętość gruczołu piersiowego. Na podstawie wyników badania oraz zapoznaniu się z oczekiwaniami i preferencjami pacjentki, przedstawiam dostępne opcje postępowania oraz spodziewane rezultaty.

Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Wypis z kliniki z reguły ma miejsce następnego dnia.

Pooperacyjne dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie i utrzymują się przez kilka dni. W tym okresie wskazane jest przyjmowanie zaleconych leków przeciwbólowych. Przez kilka tygodni utrzymywać się może obrzęk operowanej okolicy.

Powrót do aktywności typu cardio o małej intensywności możliwy jest po tygodniu od operacji. Rozpoczęcie ćwiczeń z obciążeniami powinno następować stopniowo, po okresie minimum 4 tygodni. W przypadku podniesienia piersi z jednoczesną ich augmentacją implantami, aktywność sportowa angażująca mięśnie klatki piersiowej możliwa jest po upływie 6-8 tygodni od zabiegu.

Powrót do pracy typowo biurowej zalecany jest po okresie nie krótszym niż 2 tygodnie po operacji.

Lokalizacja i rozmiar blizny skórnej zależy od zastosowanej metody operacyjnej. W przypadku korekty opadania nieznacznego stopnia małych piersi blizna zlokalizowana jest na granicy otoczki a skóry piersi co czyni ją niemalże niewidoczną. Korekta znacznego opadania skutkuje blizną umiejscowioną wokół otoczki oraz ciągnącą się pionowo w dół, ku podstawie piersi. Stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych odnośnie pielęgnacji blizny, pozwala nadać jej zadowalający, estetyczny wygląd.

Efekt podniesienia i ukształtowania piersi jest widoczny już po operacji, jednak ze względu na utrzymujący się obrzęk pooperacyjny i procesy gojenia, finalny rezultat uzyskuje się po kilku tygodniach.

Przebycie mastopeksji nie jest przeciwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę. Możliwe jest również karmienie piersią. Decydując się na zabieg należy mieć jednak na uwadze, że procesy te mogą doprowadzić do ponownego opadnięcia piersi. Dlatego też, wskazane jest by kobieta rozważyła podanie się operacji mastopeksji po ostatecznym poszerzeniu rodziny. W przeciwnym razie może zajść konieczność ponownego przeprowadzenia zabiegu.

All rights reserved © 2024 | Piotr Pietruski