rg
Umów wizytę

Korekta kompleksu brodawka-otoczka

Kompleks brodawka-otoczka stanowi kluczowy element atrakcyjnej piersi. Niestety, bardzo często istnieje znaczna asymetria wymiarów i położenia otoczek. Kolejnym istotny problem dla wielu kobiet stanowi wciągnięcie brodawki, wada rozwojowa o różnym stopniu nasilenia. Chirurgia plastyczna umożliwia korektę wspomnianych niedoskonałości, poprawiając zadowolenie z wyglądu własnego ciała i pewność siebie.

najczęściej zadawane pytania

W przypadku zauważalnej asymetrii rozmiarów bądź położenia otoczek można wykonać miejscową plastykę skóry korygującą niedoskonałości. Można również dokonać zmniejszenia samej brodawki, nadając jej bardziej młodzieńczy i estetyczny wygląd. Zabieg korekty otoczki wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wciągnięcie brodawki najczęściej spowodowane jest wadą rozwojową piersi, rzadziej jest następstwem karmienia piersią bądź zmian hormonalnych. Zniekształcenie może mieć różny stopień nasilenia i to właśnie w oparciu o poziom deformacji dobierana jest metoda korekty chirurgicznej. Z reguły zabieg zakłada wykonanie plastyki brodawki z założeniem szwów wywijających i stabilizujących. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Pojawienie się wciągnięcia brodawki po okresie dojrzewania może być oznaką raka piersi. W przypadku wystąpienia tego objawu kobieta powinna pilnie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zarówno korekta otoczki jak i brodawki wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentka jest poddana obserwacji przez wykwalifikowany personel medyczny. Wypis z kliniki następuje po kilku godzinach od zabiegu. Dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie.

W przypadku korekty wciągnięcia brodawki przez okres 2 tygodni stosowany jest specjalny opatrunek chroniący operowaną okolice przed uciskiem. Przez ten czas nie należy nosić biustonosza.

Powrót do pracy typowo biurowej może nastąpić już następnego dnia. Aktywność sportowa typu cardio może być rozpoczęta po tygodniu. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny wskazany jest po okresie 2-3 tygodni. W przypadku korekty wciągniętej brodawki niezmiernie istotna jest ochrona operowanej brodawki przed kompresją przez okres minimum 2 tygodni.

Zarówno korekta otoczki jak i brodawki zakłada wykonanie nacięć skóry w obrębie otoczki bądź na jej obrzeżach graniczących ze skórą piersi. Takie umiejscowienie sprawia, że blizny pooperacyjne są niemalże niewidoczne.

All rights reserved © 2019 | Piotr Pietruski