rg
Umów wizytę

Powiększanie piersi – Implanty

Biust to jeden z kluczowych wizualnych atrybutów kobiecości. Potwierdza to popularność zabiegu powiększenia piersi. Augmentacja biustu przy użyciu implantów jest bowiem jedną z najczęściej wykonywanych operacji chirurgii plastycznej na świecie. Duże, jędrne i kształtne piersi zapewniają kobietom poczucie atrakcyjności i mają znaczący wpływ na aspekt seksualny ich związku. Zabieg powiększenia biustu implantami najczęściej wykonywany jest u młodych kobiet których motywację stanowi niezadowalający rozmiar piersi. Implanty stosowane są także do korekcji dużego stopnia asymetrii i wad rozwojowych takich jak choćby wrodzone niewykształcenie gruczołu piersiowego. Dużą grupę pacjentek stanowią również kobiety u których na skutek utraty masy ciała, przebytej ciąży i karmieniu doszło do zaniku i opadnięcia gruczołu piersiowego.

najczęściej zadawane pytania

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu nacięcia skóry o długości około 5 cm, wytwarzana jest kieszeń zlokalizowana pod mięśniem piersiowym większym w której umieszczany jest implant. Umiejscowienie to zmniejsza ryzyko wystąpienia przykurczu torebki łącznotkankowej a także sprawia, że biust jest naturalny w dotyku. Jedynie w szczególnych przypadkach umieszczam protezę nad mięśniem, pod gruczołem piersiowym. Niekiedy też implant może zostać umieszczony częściowo pod mięśniem (technika dwupłaszczyznowa dual-plane). Implantacja może zostać przeprowadzona z trzech dostępów:

  • Dostęp z fałdu podpiersiowego
  • Dostęp z okolicy pachowej przy zastosowaniu techniki endoskopowej
  • Dostęp z cięcia okołootoczkowego

Dlatego też, istotne jest by podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym odnośnie zabiegu augmentacji biustu, przedyskutować jego potencjalne oddziaływanie na wybrany typ aktywności sportowej. Pozwala to na dobranie najlepszej metody operacyjnej i rodzaju implantu, dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjentki.

Zabieg ten cieszy się rosnącą popularnością na świecie. Zakłada on wykonanie około 5 cm nacięcia skóry w okolicy pachowej a następnie, pod kontrolą specjalnej kamery, wytworzenie kieszeni pod mięśniem piersiowym do której wprowadzany jest implant. Dużą zaletą tej techniki jest umiejscowienie blizny pooperacyjnej w okolicy pachowej a nie w obrębie samej piersi.

Odpowiedni dobór implantu jest jednym z kluczowych warunków uzyskania pięknej piersi o naturalnym wyglądzie. W mojej praktyce używam wyłącznie protezy silikonowe najnowszej generacji od najlepszych światowych producentów. Wykonanie z materiału silikonowego czynni powiększone piersi naturalne w dotyku a także minimalizuje ryzyko ich rozdarcia czy powstania obkurczonej torebki łącznotkankowej otaczającej implant.

Implanty piersiowe różnią się m.in. kształtem (okrągłe lub anatomiczne w kształcie tzw. ‘łezki’), rozmiarem, strukturą powierzchni (gładka lub teksturowana) czy profilem (wysoki, średni, niski). Szersze omówienie każdego z podanych parametrów a także pomoc w wyborze najbardziej optymalnej protezy ma miejsce podczas wizyty konsultacyjnej.

Implanty piersi bardzo często stanowią idealne uzupełnienie zabiegu podniesienia piersi zwanego mastopeksją. Wraz z wiekiem, na skutek zmian struktury gruczołu piersiowego a także oddziaływania grawitacji, dochodzi do zwiększenia elastyczności skóry z jednoczesną utratą jędrności gruczołów piersiowych. Wynikiem tego jest opadnięcie piersi. Zabieg mastopeksji, często łączony ze zmniejszeniem rozmiaru kompleksu brodawka-otoczka, pozwala na przywrócenie piersiom atrakcyjnego, młodzieńczego wyglądu. W niektórych przypadkach procedura ta wymaga wspomagana implantami piersiowymi w celu uzyskania pożądanego rozmiaru i kształtu biustu.

Kluczem do uzyskania atrakcyjnych piersi jest skrupulatny proces planowania. Powiększenie piersi wymaga indywidualnego podejścia do każdej pacjentki z racji odmienności w budowie anatomicznej i postrzegania pojęcia piękna. Rola chirurga plastycznego na tym etapie ograniczona jest jedynie do wyedukowania pacjentki odnośnie dostępnych technik operacyjnych, rodzajów implantów a także doradztwa odnośnie wyboru najbardziej optymalnej wielkości i typu protezy. Przykładam szczególną wagę do uzyskania jak najlepszych wyników estetycznych i poziomu zadowolenia pacjentki. Dlatego też podczas pierwszej konsultacji przeprowadzam szczegółową analizę warunków anatomicznych zarówno samych piersi jak i sylwetki ciała. Kluczowe jest również poznanie gustu i oczekiwań pacjentki. Kształt czy stopień opadania piersi, proporcje poszczególnych części ciała, poziom wiotkości skóry czy stopień asymetrii klatki piersiowej, preferencje pacjentki to tylko niektóre czynniki które należy uwzględnić przy wyborze najbardziej odpowiedniej techniki operacyjnej i protezy. Pierwsza konsultacja ma zazwyczaj charakter edukacyjny, bez nakłaniania pacjentki do podjęcia natychmiastowej decyzji. Zazwyczaj ta, podejmowana jest przez nią podczas drugiej wizyty, po dokładnym przemyśleniu wszystkich przedstawionych informacji i stworzenia swojego wyobrażenia idealnych piersi. Na każdym etapie planowania pacjentka może liczyć oczywiście na doradztwo z mojej strony.

Do bezwzględnych przeciwskazań zalicza się:

  • ciążę bądź karmienie piersią
  • aktywną infekcję
  • nowotwór piersi
  • niezdiagnozowany guz piersi
  • uczulenie na silikon
  • niestabilny stan psychiczny
  • nierealistyczne oczekiwania wobec rezultatu zabiegu

Do przeciwskazań względnych, wymagających z reguły przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki bądź wdrożenia odpowiedniego leczenia, zaliczają się m.in. choroby autoimmunologiczne, upośledzenie układu immunologicznego, niewyrównane zaburzenia hormonalne i metaboliczne, zaburzenia układu krzepnięcia czy palenie tytoniu.

Po zabiegu pacjentka pozostaje jedną dobę w klinice pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Przez kilka dni utrzymuje się tkliwość, bolesność oraz uczucie rozpierania w klatce piersiowej. W tym okresie wskazane jest stosowanie zaleconych środków przeciwbólowych.

U niektórych pacjentek pojawia się obniżenie czucia w obrębie brodawki. Ma ono jednak charakter przejściowy i ustępuje po kilku miesiącach.

Przez okres minimum 6-8 tygodni konieczne jest noszenie elastycznego biustonosza oraz specjalnego pasa ściągającego. Wskazany jest również masaż operowanych piersi.

Typowo biurowa praca może być rozpoczęta już po tygodniu od operacji, aczkolwiek zaleca się przerwę do czasu ustąpienia tkliwości operowanych okolic – zwykle około 2-3 tygodni.

Aktywność sportową typu cardio można wznowić około 4-6 tygodniach od zabiegu. Natomiast powrót do bardziej intensywnych ćwiczeń, zwłaszcza z obciążeniami, powinien nastąpić nie wcześniej niż po 3 miesiącach.

Implanty piersiowe nie wykluczają kobiet z aktywności sportowych. Co więcej wiele sportsmenek poddało się zabiegowi augmentacji biustu. Nie ma przeciwskazań by uprawiać np. tenis, siatkówkę czy piłkę nożną. Możliwe jest zarówno nurkowanie jak i skoki spadochronowe. Pamiętać jednak należy, że powrót do pełnej aktywności sportowej powinien odbywać się stopniowo i rozpocząć się nie wcześniej niż 3 miesiące po zabiegu.

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety uprawiające sporty kontaktowe, głównie sporty walki. Nowoczesne implanty, pomimo swojej dużej wytrzymałości, mogą ulec uszkodzeniu bądź przemieszczeniu na skutek urazu klatki piersiowej. Kobiety aktywnie fizycznie, powinny również pamiętać, że powiększenie piersi znacznego stopnia może doprowadzić do pewnego ograniczenia sprawności. Dlatego też, bardzo ważne jest przedyskutowanie z chirurgiem plastycznym nie tylko swoich oczekiwań lecz także zainteresowań i nawyków. Moje wizyty konsultacyjne cechuje bardzo szczegółowe omówienie z pacjentką wszystkich aspektów zabiegu oraz jego potencjalnego wpływu na różne aspekty życia.

Lokalizacja blizny wynika z wybranej techniki implantacji. Każda z nich oferuje ukrycie blizny przez wzrokiem obserwatorów. W przypadku dostępu wokółotoczkowego blizna znajduje się na granicy otoczki i skóry przez co jest trudna do zauważenia. W przypadku techniki endoskopowej blizna zlokalizowana jest w okolicy pachowej i z czasem staje się trudna do odróżnienia od bruzd skórnych. W przypadku dostępu podpiersiowego, blizna schowana jest pod piersią.

Stosowanie się do pooperacyjnych zaleceń dotyczących pielęgnacji blizny pozwala z czasem na uzyskanie płaskiej, trudno zauważalnej blizny.

Efekt powiększenia i ukształtowania piersi jest widoczny już po operacji, jednak ze względu na utrzymujący się obrzęk pooperacyjny i procesy gojenia, finalny rezultat uzyskuje się po kilkunastu tygodniach. Przez okres minimum 6-8 tygodni konieczne jest noszenie elastycznego biustonosza oraz specjalnego pasa ściągającego. Wskazany jest również masaż operowanych piersi według zaleceń pooperacyjnych.

Wymiana implantów nie jest czymś nieuniknionym. Implanty piersi nie posiadają daty ważności po przekroczeniu której powinny zostać bezwzględnie usunięte bądź wymienione. Obecne światowe trendy zalecają ich wymianę bądź usunięcie jedynie w przypadku wystąpienia określonych wskazań, w tym życzenia samej pacjentki.

Wyniki badań pokazują, że około 20% pacjentek w ciągu pierwszych 10 lat od wszczepienia podaje się zabiegowi usunięcia bądź wymiany implantów. Najczęstszym powodem jest życzenie pacjentek, motywowane najczęściej chęcią zmiany wyglądu piersi. Pamiętać należy, że biust, nawet po wszczepieniu implantów, ulega naturalnym zmianom związanych z procesem starzenia. Wraz z wiekiem dochodzi do zmian struktury gruczołu piersiowego i skóry, prowadząc do opadnięcia biustu i utraty przez niego jędrności. Wahania masy ciała, ciąża oraz karmienie piersią również mogą mieć negatywny wpływ na wygląd piersi. Dlatego też, w celu poprawy estetyki biustu, może być wskazane wykonanie wymiany implantów, odpowiednio dopasowanych do zmienionych warunków anatomicznych klatki piersiowej i sylwetki ciała.

Inne, stosunkowo rzadkie przyczyny wymiany/usunięcia implantów to ich pęknięcie, zakażenie, przemieszczenie czy obkurczenie torebki łącznotkankowej wytworzonej wokół wszczepu. W przypadku implantów najnowszej generacji, z racji dużej kohezyjności silikonowego żelu wypełniającego wnętrze, ewentualne uszkodzenie jest bardzo często bezobjawowe.

Augmentacja piersi implantami nie jest przeciwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę. Możliwe jest również karmienie piersią. Decydując się na zabieg należy mieć jednak na uwadze, że procesy te mogą doprowadzić do opadnięcia i zmiany kształtu piersi. Dlatego też, wskazane jest by kobieta rozważyła podanie się operacji powiększenia biustu po ostatecznym poszerzeniu rodziny. W przeciwnym razie może zajść konieczność ponownego przeprowadzenia zabiegu z wymianą implantu na inny typ/rozmiar.

Zapraszam do zapoznania się z broszurą informacyjną o anaplastycznym chłoniaku wielkokomórkowych piersi (BIA-ALCL) opracowaną wraz z Kliniką Timeless.

 

 

Implanty piersi najnowszej generacji, szczególnie w przypadku umieszczenia pod mięśniem, nie zaburzają procesu diagnostyki obrazowej piersi metodą USG, mammografii czy MRI. Badania te również nie stanowią zagrożenia dla spójności samych implantów.

Po operacji wszczepienia implantów piersiowych zaleca się coroczne wykonywanie badania USG piersi. Dzięki mojej ścisłej współpracy z doświadczonym radiologiem moje Pacjentki mogą liczyć na diagnostykę obrazową piersi i implantów na najwyższym poziomie.

All rights reserved © 2019 | Piotr Pietruski