rg
Umów wizytę

Przeszczep tkanki tłuszczowej – Lipofilling

Związane z wiekiem zmiany wyglądu twarzy spowodowane są przede wszystkim zanikiem jej przedziałów tłuszczowych. Brak podparcia dla skóry prowadzi do jej zwiotczenia i stopniowego opadnięcia tworzącego fałdy. Przeszczep tkanki tłuszczowej pozwala na przywrócenie utraconej objętości tkankowej co w spektakularny sposób odmładza wygląd twarzy. Jest również stosowany do powiększania ust czy uwydatniania policzków, również u osób młodych. Zabieg może być także wskazany jako dodatek do innych zabiegów takich jak plastyka powiek czy lifting twarzy. Przeszczep tłuszczu jest dedykowany przede wszystkim osobom ceniącym naturalny wygląd.

najczęściej zadawane pytania

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej ma wiele zalet które czynią go lepszym rozwiązaniem niż kwas hialuronowy czy inne sztuczne wypełniacze. Po pierwsze, jest to własna, naturalna tkanka pacjenta. Dlatego też jest całkowicie bezpieczna i nieobarczona ryzykiem reakcji uczuleniowej czy zapalnej w reakcji na obcy związek. Dzięki swojej 100% biokompatybilności, w przeciwieństwie do sztucznych wypełniaczy, nie ulega całkowitemu wchłonięciu po pewnym czasie. Umożliwia odbudowę zanikowej tkanki tłuszczowej twarzy analogiczną tkanką. Ponadto, pozyskany przeszczep tkanki tłuszczowej zawiera również frakcję komórek macierzystych które pozytywnie oddziaływają na okoliczne tkanki w miejscu podania. Przeszczep nie tylko przywraca objętość i napięcie poszczególnych regionów twarzy, lecz także poprawia ukrwienie jej skóry, przywracając jej lśniący, młodzieńczy wygląd.

W swojej praktyce rekomenduje zastosowanie przeszczepu tkanki tłuszczowej kiedy tylko jest to możliwe. Augmentację wolumetryczną twarzy preparatami kwasu hialuronowego zalecam jedynie wtedy kiedy pacjentka nie posiada wystarczających zasobów własnej tkanki tłuszczowej.

Metodę podzielić można na 3 etapy. Pierwszym z nich jest pozyskanie przeszczepu tkanki tłuszczowej techniką liposukcji z okolic takich jak podbrzusze, uda czy popularnie zwane boczki. Tłuszcz jest pozyskiwany przy pomocy specjalnych kaniul wprowadzanych przez niewielkie, kilku milimetrowe nacięcia skóry, z reguły ukryte w naturalnych bruzdach ciała czy pępku. Drugi etap zabiegu zakłada opracowanie pozyskanego lipoaspiratu w celu wyizolowania wartościowych frakcji komórkowych. Finalny etap polega na iniekcjach przeszczepu tłuszczu w wybrane regiony twarzy.

Zabieg ma charakter małoinwazyjny. Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym.

Istnieje bardzo wiele wskazań do przeszczepu tkanki tłuszczowej w regionie twarzy. Coraz częściej zainteresowanie tym zabiegiem wykazują osoby młode, chcące uwydatnić usta, policzki czy poprawić wygląd skóry. Dodatkowym zyskiem płynącym z wykonania tej metody jest modelowanie sylwetki poprzez pozbycie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Oszacowanie potencjalnych wyników jest możliwe po dokonaniu specjalistycznego badania fizykalnego uwzględniającego teksturę i napięcie skóry, położenie i głębokość zmarszczek a także grubość warstwy podskórnej poszczególnych regionów twarzy. Podczas wizyty konsultacyjnej szczegółowo omawiam z pacjentem istotę zabiegu a także spodziewane wyniki.

Po operacji pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Z reguły wypis pacjenta z kliniki następuje tego samego dnia.

Pooperacyjne dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie i mogą być traktowane lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. We wczesnym okresie pooperacyjnym utrzymuje się obrzęk w miejscu podania przeszczepu. Zazwyczaj znika on w ciągu tygodnia od zabiegu.

W celu maksymalizacji zysku płynącego z zabiegu liposukcji, pacjentowi zaleca się stosowanie bielizny modelującej sylwetkę przez okres 6 tygodni.

Powrót do aktywności zawodowej jak i sportowej możliwy jest nawet po kilku dniach lecz zaleca się by nastąpił on po ustąpieniu obrzęków twarzy.

Zabieg ma charakter małoinwazyjny. Liposukcja wykonywana jest z jednego lub kilku niewielkich nacięć skóry. Są one najczęściej wykonywane w mało widocznych miejscach takich jak pępek czy bruzdy ciała. Przy stosowaniu się do zaleceń pooperacyjnych odnośnie pielęgnacji ran, powstałe blizny są po pewnym czasie niemalże niewidoczne. Natomiast miejsca podania przeszczepu tłuszczu nie pozostawiają widocznych śladów na skórze twarzy.

All rights reserved © 2019 | Piotr Pietruski